Ali se mi splača odpreti normiran s.p.?

Če imate namen se podati v podjetniške vode, tedaj ste se gotovo že srečali z vprašanjem, ali poslovati kot navadni samostojni podjetnik ali pa odpreti normiran s.p. Pri tem je potrebno poznati določene zakonske značilnosti, ki opredeljujejo posamezno obliko enoosebne gospodarske družbe.

V vsakem primeru pa je gotovo, da samostojnemu podjetniku ni potrebno vložiti sredstev v minimalen začetni kapital, a na drugi strani boste za poslovanje v prihodnosti tudi neomejeno odgovorni z vsem svojim premoženjem. Običajno pa normiranci postanejo tisti, ki ne presežejo 50 tisoč evrov prihodkov oziroma 100 tisoč evrov prihodkov, če je v podjetju vsaj ena oseba zaposlena za polni delovni čas.

Navadni in normiran s.p. v ključnih razlikah

Največjo razliko med navadnim samostojnim podjetnikom in normirancem predstavlja ugotavljanje davčne osnove. Pri navadni obliki enoosebne gospodarske družbe se pri ugotavljanju davčne osnove od vseh davčno priznanih prihodkov odštejejo davčno priznani dejanski odhodki, medtem ko normiranec ugotavlja osnovo na podlagi 80 odstotkov normiranih odhodkov. Med druge razlike pa spadajo še:

  • Normiranec davčne osnove ne more zmanjševati z uveljavljanjem davčnih olajšav
  • Normirancu ni potrebno oddajati letnih poročil in pojasnil o poslovnem izidu, zato so nižji tudi stroški računovodskih storitev
  • Normirani podjetnik vodi le evidenco izdanih računov in evidenco osnovnih sredstev
  • Običajno imajo normiranci višje razmerje med prihodki in odhodki

Prilagojen program za račune za normiran s.p.

Spletni računovodski program za račune nudi posebno ponudbo za normirance, pri čemer je mesečna cena za uporabo programa nižja kot za navadne samostojne podjetnike, vendar na drugi strani normirancu nudi vse funkcije, ki jih potrebuje za poslovanje. To je predvsem izdajanje računov in izstavljanje e računov, vodenje potnih nalogov ter obračuni prispevkov s pripravo plačilnih nalogov.

V računovodskem programu v oblaku pa lahko vodite tudi osnovna sredstva in zaloge ter sami izdelate zaključni račun, ki je tudi podlaga za oddajanje dohodnine. Velika prednost je tudi v tem, da lahko v program dostopate preko mobilne aplikacije, za to pa potrebujete le internetno povezavo.

Webinar za vodenje računovodstva za normirance

Če se boste odločili za uporabo Minimax programa za vodenje računovodstva za normirance, tedaj so vam na voljo tudi različni webinarji, online predavanja, e-priročniki in drugo. Tako ste lahko na tekočem z informacijami iz zakonodajnega področja, ki se sicer nenehno spreminjajo.

Spletno predavanje z naslovom »Ali se mi splača biti normiranec?« obravnava razlike med navadnim s.p. in normirancem, vrste obdavčitev, ključna področja v zakonodaji in preproste izračune, ki vam bodo pomagali odgovoriti na vprašanje, ali odpreti normiran s.p. ali ne.

Dodaj odgovor