Na kaj je treba paziti pri podjemni pogodbi?

V današnjih časih velikokrat slišimo, da je nekdo zaposlen prek podjemne pogodbe. Kaj sploh ta pogodba pomeni in v katerih primerih jo lahko uporabimo?

Ključna pri podjemni pogodbi sta podjemnik, ki se v pogodbi zaveže, da bo opravil neki posel, in pa naročnik, ki se zaveže, da bo za to opravljeno delo plačal. Posel, ki ga bo podjemnik opravil, je lahko izdelava stvari, popravilo stvari, fizično (telesno) delo, intelektualno (umsko) delo.

Podjemna pogodba ne sme imeti elementov delovnega razmerja

Vseeno pa moramo biti pozorni na nekatere stvari. Pri podjemni pogodbi je ključnega pomena, da je delo enkrat opravljeno. Kar pomeni, da ima neki rok, do kdaj naj bi podjemnik delal. Ko podjemnik posel opravi, pogodba ne velja več. V današnjih časih se pogosto dogaja, da delodajalci delavce rajši zaposlujejo prek podjemne pogodbe, kot pa sklenejo pogodbo o delu, razlogi so različni. Vendar pa, če inšpekcija ugotovi, da delavci neki posel opravljajo dlje časa, ali pa, da z delodajalci vsakič sklepajo nove pogodbe, lahko podjetje plača kazen, saj bi moralo z delavcem skleniti pogodbo o zaposlitvi. Če obstajajo elementi delovnega razmerja, delavec namreč ne sme opravljati dela prek podjemne pogodbe. Elementi delovnega razmerja so lahko od tega, da postane delodajalec nadrejen podjemniku, se pravi postane njegov šef, do tega, da podjemnik dela na sedežu podjetja in je tam vključen v delovni postopek.

Torej, ko se spuščate v delovno razmerje preko podjemne pogodbe, morate paziti na to, da boste delo naredili v nekem krajšem roku, da na delodajalca ne boste vezani, v smislu da vam ne bo dajal navodil, dobro je tudi, če delate za več različnih naročnikov naenkrat.

Dodaj odgovor