Poleg odkupov terjatev pri ponudbah bank velikokrat srečujemo tudi možnost faktoringa. Vendar marsikdo ne ve točno kaj to pomeni. Kar ni čudno, saj je zgodovina pravega faktoringa zares kratka. Zakaj je tako malo poznan lahko ugotovimo s hitrim pregledom njegove zgodovine.
Stare knjige in drugi zgodovinski dokazi kažejo na to, da se je faktoring pojavljal že okoli 3000 let pred našim štetjem. Začel naj bi se z vzponom prvih večjih trgovin in drugih povezanih dejavnosti. Seveda, pa se je takratni faktoring precej razlikoval od tega, kar poznamo danes.
Faktoring se je tak, kot ga poznamo danes, najprej pojavil v Združenih državah Amerike, med letom 1800 in 1900, kjer se je začel uporabljati zaradi povečane tekstilne industrije. Na začetku 20. stoletja se na tem področju v ZDA pojavi tudi prva poslovna banka. Podjetja v tekstilni industriji so potrebovala denar za vlaganje in oblikovanje, zato so bila prisiljena k uporabi faktoringa. Bolj natančna opredelitev modernega razvoja ni jasna, saj je odvisna od posameznih avtorjev. Nekateri ga dajejo v začetek, drugi pa v konec 19. stoletja.
V Evropo se je razširil dobrih sto let kasneje, nekje v 60ih letih 20. stoletja, najprej v Nemčijo in Veliko Britanijo, kasneje pa še po ostali stari celini. Čeprav se je faktoring razvijal, pa je marsikdaj prišlo do nesporazumov, saj ni bil zakonsko določen, sploh ne na mednarodni ravni. Zaradi njegove vse večje popularnosti, so morali urediti tudi to, vendar šele leta 1988, ko je Mednarodni inštitut za unifikacijo privatnega prava v Rimu izdal konvencijo o mednarodnem faktoringu. In šele to nedavno priznanje v konvenciji, bi lahko krivili za nerazvitost in slabo poznavanje med ljudmi.
Še manj poznan pa je v Sloveniji. Razlog je spet v kratki zgodovini, kjer ni imel možnosti, da bi se dodobra razvil. V naši državi je poznan šele slabih 20 let.